Paris-Michael Katherine

 

Paris-Michael Katherine Jackson was born on March 4, 1998 in 6:26 am in Spalding Pain hospital in Beverly Hills, California.

 

       Her mother Debbie talks about her birth:

 

 

On April 3rd, 1998, Michael Jackson and his eldest son, Prince Jackson, together with a nanny, Grace Rwaramba, are photographed leaving the hospital where Paris Jackson was born:

About her name:

"he (dad) didn't name me after her (Paris Hilton) , he named me that because him , kathy (Hilton, mother of Paris Hilton) , and my aunt latoya made a promise together"

Paris Jackson, 8/31/2012 via formspring

(The promise those three made was to name their gaughter Paris.)

 

 

"I always wanted a daughter, and through all the years I´ve toured, I´ve bought all these dolls for when I have a daughter... and that would be her bedroom. And the first time I brought her in there, when she was old enough to walk, she just walked right passed it (laughs) ... she likes boy toys. She likes trucks, cars... whatever Prince wants, she wants."

Michael Jackson 

Paris-Michael Kathrine Jackson se narodila 4. března 1998 v 6:26 hod v nemocnici Spalding Pain v kalifornském Beverly Hills. Vážila 3,4 kg a měřila 52,2 cm.Více zde: https://www.michaeljacksonforever.cz/michael-jackson-otec/paris/
 

 

 

 

 

       Michael´s father                  Michael´s daughter                 Michael´s daughter             Michael´s sister

             Michael                                 Paris                                         Paris                                  Michael

                  

"my goal isn't to be an actress or a singer or to be in a band... those are things that i would like to do , yes . but my real goal is to try and make this world a better place . i want to make my dad proud of me"

Paris Jackson, 9/4/2012, via formspring

 

 

 

Paris

Paris-Michael Kathrine Jackson se narodila 4. března 1998 v 6:26 hod v nemocnici Spalding Pain v kalifornském Beverly Hills. Vážila 3,4 kg a měřila 52,2 cm.

Vždy svému otci dávala velice najevo, jak ho miluje, chtěla s ním pořád být, držet se s ním za ruku a objímat ho. Neustále o něm mluví.

Je chytrá a sebevědomá, nebojí se interakcí s ostatními a má jedinečný smysl pro řešení konfliktů. Někteří lidé jí vytýkají, že je fanynkou jistých zpěváků či skupin, které někdy uráželi jejího otce. Ona však upozorňuje na to, že hudba a povaha člověka jsou dvě rozdílné věci, a zdá se, že právě tímto nenásilným způsobem nutí ony hudebníky k zamyšlení, přehodnocení svých názorů a případně i k reakci.

Má moc ráda zvířata a už teď se snaží upozorňovat na globální problémy lidstva.

Miluje umění, hraje na klavír a na kytaru, baví jí sport a moc se chce stát herečkou.

 

Paris rapuje (na cizí píseň): youtu.be/izemcOCk_uE

 
Videa, které vytvořila v roce 2011, ve 13ti letech... "Make a Difference" - Udělej změnu a "Save Mother Nature" - Zachraň matku přírodu:
 
 
 
 
 
Sportu se Paris věnuje v soukromé škole, kam chodí. Získala ocenění za basketbal: 
 


Více zde: https://www.michaeljacksonforever.cz/michael-jackson-otec/paris/

"I never actually went to prom. I skipped it to go see Metallica."

Paris Jackson (2019)

 

 
Sportu se Paris věnuje v soukromé škole, kam chodí. Získala ocenění za basketbal: 


Více zde: https://www.michaeljacksonforever.cz/michael-jackson-otec/paris/

Měsíc po svých 14. narozeninách se Paris dostala na seznam 100 nejkrásnějších žen světa bez make-upu časopisu People:


Více zde: https://www.michaeljacksonforever.cz/michael-jackson-otec/paris/