Life In Pictures

This site is uncomplete!! I´m working on it (I make translation from my other website.)

 

Michael Joe Jackson was born on August 29, 1958 in Gary (Indiana) to Kathrine and Joseph Jackson. His older siglings are Maureen Reilette (Rebbie, *1950), Sigmund Esco (Jackie, *1951), Toriano Adaryll (Tito *1953), Jermaine Lajuane (*1954) , La Toya Yvonne (*1956), and Marlon David (*1957), younger than Michael are Steven Randal (Randy, *1961) and Janet Damita Jo (*1966). Michael was born as Virgo, therefore he was supposed to be hard worker, perfectionist, intelligent, self-willed, determined, curious, shy and highly sensitive being.

He comes from a black family but in his veins runs also a little bit of Indian and white blood after his ancestors. Michael shows a musical talent from an early age, he gurgles melodies and moves to the rhytm of various sounds. He´s a very lively child. 

His family is poor, they all live in a small house. Father works in a steel factory and mother takes care about nine children. She becomes a devoted Jehovah´s Witness therefore her children are led to the faith, but for the price that they don´t celebrate birthdays or Christmas and they don´t have friends among "normal" children. Rebbie, La Toya and Michael are the most believers of children and regurarly attend the Kingdom Hall. Father Joe is very strict because he tries to educate children in hard times and don´t know any other way to do it than with iron fist. He´s violent, beats children, never says them that he loves them and they even can´t call him daddy - only Joseph. 

The whole family is musical. Mother used to played the clarinet and piano but she couldn´t perform out due to her history of polio. She sings a lot to her children. Father plays the guitar in the music group Falcons in his spare time. Children borrow his quitar on the sly and play and sing themselves. When it comes out, Joseph rages, but after hearing them he start to support them. He provides them some new instruments, real microphones and wise guidance. They have to rehearse a lot. Small Michael wants to sing with his older siblings badly and so he shows his talent to surprised father. Soon after that he becomes the leader of their musical group The Jackson". In first class, Michael sings in a school performance song Climb Ev´ry Mountain from musical The Sound Of Music. He is overwhelmed by audience´s reaction, who in a stormy applause rises from their chairs. Even then he is able to manifest his art to put emotions (not yet known) into songs.

Jackson 5 starts to appear in the vicinity and tries to enforce the amateur competitions. One of the famous places is Apollo theathre. They are successful. Even though they all are very young, they perform in night clubs. As adult, Michael don´t want to see places like that anymore.

 

In 1968 are Jackson 5 discovered by Bobby Taylorem and soon after that they won a competition in famous record company Motown. Berry Gordy and Diana Ross take care of the children. They teach them many important things about music, showbyznis and life. Diana Ross is like their second mother. Between her and Michael creates a bond. She greatly develop his artistic skills and he adores her very much.

 

A year later appears first J5 record called Diana Ross Presents The Jacksons 5. Their first singles ABC, The Love You Save, I Want You Back a I´ll Be There immediately get on top in the charts and the group becoumes very famous.

They participate in many appearances in television.

 youtu.be/5xWgdcnSvPw youtu.be/4e_gbzuuG0c youtu.be/Sp7IDTxDGbU

 

Michael and his brothers spent all their free time after shool by rehearsing, performing or recording songs. He likes it but he veškerý volný čas po škole tráví, stejně jako ostatní sourozenci, zkoušením, vystupováním nebo nahráváním písní. Sice ho to baví, ale zároveň strašně moc touží po normálních hrách s jinými dětmi venku na ulici. Otec se Michaelovi vysmívá, že má velký nos a snad tedy ani nemůže být jeho syn. Michael ho nenávidí a nikdy se s ním v podstatě nesblíží, i když věří, že má své děti rád a jen to nedokáže projevit. Po letech se však jejich vztah výrazně zlepšuje (Joe se v budoucnu stavá citlivější i díky mnoha vnoučatům, které všechny jeho děti vychovávají v prostředí plném lásky a porozumění). Michael si uvědomuje, co všechno jej a jeho sourozence otec naučil a že díky jeho tvrdé výchově se stali skutečně úpěšní. Na svou matku MJ nedá nikdy dopustit, přestože s ní v dětství, kvůli častému cestování, netráví moc času. Často o ní prohlašuje, že je anděl.

Obrázek

In 1970, Jackson family moves to Hayvenhurst mansion in California (Encino in Los Angeles). Motown issues a popular singl Never Can Say Goodbye. Jackson 5 leaves on their first USA tour and they have a cartoon in TV.  In 1971, Jackson 5 issues album Maybe TommorowIn 1972 Jackson 5 goes on the world tour. Motown Michaelovi vydává solo balad Got To Be There, followed with very successful solo album Ben a Jackson 5 album Lookin´ Through the Window. In 1973 Michaelovo album Music And Me. In 1970, 71 and 72 Jackson 5 receive awards for the best mucis group. V té době otec Joseph svou ženu hodně podvádí a narodí se mu nemanželská daughter JohVonnie.

Během dospívání Michael vidí, že si lidé stále přejí vídat malého roztomilého chlapce, kterým býval a jsou udiveni z toho, že jim nějak vyrostl. Do toho zoufale bojuje s akné a otec mu říká, že je ošklivý. Cítí se osamělý, stává se uzavřený a velmi stydlivý (kromě okamžiků, kdy stojí na pódiu). Jediný, kdo ho bere takového, jaký je, jsou děti. Před nimi nemusí nic předstírat, ale může být sám sebou.

Roku 1975 odchází Jackson 5 od Motownu, protože se jimi cítí být příliš svázáni. Chtějí dělat vlastní hudbu. Poslední deskou u Motownu je Michaelova sólovka Forever, Michael. Poté skupina podepisuje smlouvu s Epicrecord. Pouze Jermain to neudělá, mezitím se oženil s dcerou Berry Gordyho, šéfa Motownu a nesouhlasí tudíž se změnou nahrávací společnosti. Místo něho ale do skupiny přichází nejmladší Randy a skupina mění jméno na The Jacksons. Sourozenci dosahují obrovských úspěchů. V 70., ale i 80. letech určují směr vývoje hudby a vydávají mnoho velkých hitů. Jacksons pokrývají téměř všechny hudební žánry (pop, soul, R & B, rokenrol atd.) a překračují tehdy ještě velmi výrazné rasové hranice. Jejich hudbu mají v oblibě lidé všech věkových kategorií a ras. Většina dalších hudebních skupin je jimi pak byla nějakým způsobem ovlivněna (včetně těch v současné době). Všechny Jacksonovy sestry se také věnují hudbě.

Michael´s first love (besides Diana Ross) is actress Tatum O´Neil.

In 1977, Michael gets role in Čaroděj ze země OZ.

 

Then he meets with Quincy Jones, musician, producent, conduktor and organizátorem, s nímž poté mnoho let spolupracuje na řadě úspěšných projektů. Začíná spolupracovat také s Paulem McCartneym.

V roce 1979 vychází bratrům deska Destiny, za kterou dostávají ocenění a vyjíždí na turné.

Michaelovi ve stejném roce vychází i první sólová deska Off The Wall - slaví velký úspěch, je to ve své době nejprodávanější album vytvořené černým umělcem. Michael dostává Grammy za nejlepší předvedení písně Don´t Stop Till You Get Enough a v roce 1980 i 3 ceny za Off The Wall a cenu za nejlepší skupinu. MJ od té doby pracuje na mnoha písních pro jiné jiné umělce, ať už jako spoluautor, zpěvák doprovodných vokálů nebo producent (písně ze soundtracku The Wizz, písně od Doobie Brothers, Kennyho Logginse, Stevieho Wondera, Minnie Rippertonové, Dave Masona, svých sester La Toy, Rebbie i Janet, bratra Jermaina, Kennyho Roggerse, Carole Bayer Sagerové, Joe "King" Carrasca, Diany Rossové, Billa Wolfera, Donny Summerové, Kennedy Gordyho (aka Rockwell), Paula Anky či Jennifer Hollydayové)

 

In 1980, The Jacksons get a star on Hollywood walk of fame. Vydávají další desku s názvem Triumph.

Jako první z nového alba vychází píseň Can you Feel It, jejímiž autory jsou Michael a Jackie. Michael také vytváří koncept pro videoklip, ve kterém se objevuje množství tehdy nových speciálních efektů. V roce 2001 je toto video zvoleno jako jedno ze 100 nejlepších všech dob. Bratři Jacksonovi zde lidem přinášejí poselství o jednotě lidstva a nutnosti vzájemné lásky. youtu.be/Iygi7kWRxRQ Jako další úspěšné singly vychází písně Lovely One a This Place Hotel.

 

Bratři se vydávají na stejnojmenné turné. Někdy v té době si Michael na pódiu zlomí nos a musí mu být chirurgicky ošetřen. Při té příležitosti si ho nechává zmenšit, aby se konečně zbavil mindráku z dětství. O nějakou dobu později si ho kvůli potížím s dýcháním musí dát upravit znovu a také si nechává udělat důlek na bradě. V té době také nahrává soundtrack ke Spielbergově filmu "E.T. mimozemšťan" a na několik let se stává vegetariánem, díky čemuž zhubne.

MIchael starts dating with actress Brooke Shields.

 

V prosinci 1982  (Michaelovi je 24 let) vychází album Thriller, nejúspěšnější a nejprodávanější deska všech dob. (dosud se jí prodalo přes 100 milionů kopií). Podle The Washington Post "Thriller" vydláždil cestu pro další afroamerické umělce jako je třeba Prince. Thriller obsahuje 9 písní, z nichž 7 je vydáno jako singl. Ještě v této době (ale i několik dalších let poté) chodí zamaskovaný Michael ode dveří ke dveřím šířit náboženskou osvětu dle Svědků Jehovových. Dělá si řidičský průkaz.

Roku 1983, na oslavě 25. výročí firmy Motown, nejprve vystupuje se všemi svými bratry a potom při písni Billie Jean poprvé předvádí moonwalk, jehož základy se naučil od dětí z ulice. youtu.be/UgPKc9FUC6Y

Ve stejném roce vyhrává ceny za nejlepšího zpěváka, album, černé album, pop album, singl, umělce, černého umělce, nejlepší video, nejlepší choreografii atd. - celkem 50 ocenění. Na jeho tvářích se začínají objevovat skvrny typické pro onemocnění lupus - vlk. Jedná se o poměrně závažnou autoimunitní nemoc, která může zánětlivým procesem postihnout jak pouze kůži, tak důležité vnitřní orgány a je spojeno s velikými bolestmi, které se tiší silnými léky. Michael tuto nemoc nikdy veřejně nepotvrdil, nicméně z prohlášení jemu blízkých osob vyplývá, že jí skutečně trpěl. Později to potvrdili i dva Michaelovi lékaři a jeho bratr. MJ podporoval organizaci zabývající se její léčbou a výzkumem. Nemoc zřejmě zasáhla jen kůži a držela se v remisi.

V první polovině 80. let se u něj také objevují první příznaky onemocnění vitiligo, které zapříčiňuje postupnou ztrátu pigmentu Pokožka v místech postižení zůstává až porcelánově bílá. Trpí jí 1-2% lidské populace. Příčiny nejsou zcela jasné, ale podílí se na ní dědičný i stresový faktor, může být i projevem lupusu. Nemoc se vyskytuje v linii Michaelova otce. youtu.be/G9GRHPPRsgQ

Vitiligo má negativní dopad na psychiku člověka, zvláště takového, kterému velmi záleží na tom, jak vypadá a je neustále sledován. Michael se za nemoc hodně stydí a proto o ní vůbec nemluví, což v dalších letech pouze zapříčiňuje nejrůznější dohady. Skvrny nejdříve zakrývá tmavým make-upem, po zasažení více než 50% těla však už musí přikročit ke světlejším odstínům a speciálním krémům, které sjednocují barvu pokožky a jsou mu koncem 80. let předepsány jeho dermatologem. Po letech se kvůli tomu stává alergickým na sluneční paprsky a musí se před nimi chránit. Make-up se stává nutnou součástí jeho života. Karen Faye se stává jeho uměleckou maskérkou a důvěrnou přítelkyní, která se o něj stará už napořád. Michael L. Bush má zase příštích cca 25 let na starosti veškeré kostýmy.

V roce 1984 vychází poslední album The Jacksons Victory a bratři v červenci vyráží na stejnojmenné turné youtu.be/Sb1hE3h0h0E, jehož výnos věnují dobročinným a humanitárním nadacím. 55 koncertů navštívily přibližně 2 miliony lidí. V té době je už jasné, že všichni chtějí vidět především Michaela, proto na posledním koncertě oznamuje, k překvapení své rodiny, že se definitivně dává na sólovou dráhu. youtu.be/Sb1hE3h0h0E

Natáčí video k písni Billie Jean, s nímž se jako první černoch dostal do MTV. Videoklip k písni Beat It je pak považován za vůbec první taneční a Thriller navždy mění historii a startuje skutečný úspěch MTV. Michael jako první interpret dokonale pochopí možnosti média, které dokáže propojit hudbu, filmovou řeč i pohybovou choreografii, tedy něco, co dnes představuje esenci MTV. youtu.be/sOnqjkJTMaA

Michael je pozván do Bílého domu prezidentem Ronaldem Reganem a dostává Cenu Prezidenta. Ve stejném roce Michael vyhrává 11 cen na American Music Awards, jako první umělec 8 Grammy najednou (dodnes za to drží rekord, spolu s Carlosem Santanou) a 12 dalších cen.

Získává další hvězdu na Hollwoodském chodníku slávy, tentokrát jako sólový umělec. Roku 1985 Michael kupuje Lennon/McCartney katalog s právy na písně Beatles za 47,5 milionů dolarů. Později jej sloučí se Sony pod názvem Sony/ATV catalog (díky MJ se tak Sony stává 3. největší vydavatelskou společností). V obchodech se objevuje video Making of Thriller, které se stává nejprodávanějším z domácích videí a Michael za něj dostává Grammy. Aby si na veřejnosti udržel alespoň trochu soukromí, své emoce začíná schovávat za sluneční brýle a roušku přes obličej.

Během natáčení reklamy na Pepsi je těžce popálen na temeni hlavy youtu.be/BqfJZGUNo5A Je odvezen do popáleninového střediska, které je po něm později pojmenováno. Jako odškodné dostává velmi vysokou sumu peněz, kterou ihned daruje právě této nemocnici. Léčba popálenin a především následné rekonstrukce vlasové pokožky Michaelovi působí obrovské bolesti, kvůli kterým mu je lékaři předepsán silný lék Demerol.

Spolu s Lionelem Ritchiem skládají píseň We are the world. Vychází v roce 1986, zpívá v ní 39 muzikantů a její obrovský vítěžek jde do hladem strádající Afriky. Ten rok MJ dostává 8 ocenění.

Roku 1986 se začíná natáčet film Kapitán EO youtu.be/A7sVaQvStS8, který se poté bude více než 10 let promítat v Disneylandech po celém světě. Je o tom, jak může hudba přetvářet lidi a přispět ke zlepšení světa.

V září 1987 vydává MJ desku Bad, která patří mezi nejprodávanější alba v historii, a vyráží na své první sólo turné. Trvá od září 1987 do ledna 1989 a obnáší 123 koncertů pro 4,5 milionů diváků v 15 zemích. V každém městě, kde vystupuje, navštěvuje MJ nemocnice nebo dětské domovy. V Německu dělá koncert přímo u Berlínské zdi, aby jej slyšeli i na její druhé straně. Je to nejdelší kdy udělané turné a Michael je zapsán v Guinessově knize rekordů za 7x vyprodaný stadion Wembley v Anglii. Turné vydělá 125 milionů dolarů, což je opět historický rekord. V té době Michael formálně odchází od Svědků Jehovových, kteří jsou pro něj do té doby druhou rodinou. Zná jejich výhrady ke svému tanci, k chování na pódiu, ve videoklipech, k délce svých vlasů i k vyzývavému oblečení. Přestože v soukromí stále žije podle jejich zásad, volí svobodu pro svou hudbu. Věří, že veškeré umění propojuje materiálno a duchovno, lidské a božské. Vždy zdůrazňuje, že je pouze pokorným prostředníkem mezi tím. Boha vnímá všude a magii vidí ve věcech, kterých si ostatní ani nevšimnou. Bibli čte denně po celý život, zajímá se však o všechny duchovní směry.

Během svého turné se v Anglii setkává s princem Charlesem a princeznou Dianou. S Dianou se poté stávají přátelé, pravidelně si telefonují a navzájem se povzbuzují ve svých životech.

V březnu 1988 dostává čestný doktorský titul - Doktor Lidských Práv na "United Negro College" a během roku dalších 16 ocenění.

Roku 1988 také vychází jím psaná autobiografie Moonwalk a natáčí  film Moonwalker, který je složen z krátkých příběhů vztahujících se k písním na jeho albu Bad a záznamy písní z koncertů. Některé jeho části si pak dělají legraci z věcí, které o Michaelovi v té době roznáší bulvár. Ve filmu hraje i malý syn Johna Lennona, Sean. Film v prodejnosti překonává Making of Thriller. K filmu je vydána i PC hra. Během natáčení filmu Michael začne nosit pásku na ruce a prohlášuje, že dokud budou na světě trpět děti, tuto pásku neodloží, aby na jejich utrpení nezapomněl.

Ve stejném roce kupuje za cca 17 milionů dolarů 2,500 akrový pozemek (s budovou čítající 50 obytných místností) v Californii, na kterém začíná budovat své království. Pořizuje mnoho atrakcí a zvířat, a místo nazve Neverland, inspirován Petrem Panem, chlapcem, který nikdy nevyrostl. Ranč se stává jeho milovaným domovem, pravidělně ale jeho brány otevírá dětem, především nemocným a znevýhodněným, ale i dospělým, kteří se chtějí do dětství vrátit. Nechává je zdarma užívat si všeho, co pozemek nabízí. youtu.be/raw96oUPGLk

 

V roce 1989 vychází album 2300 Jackson Street. Písně na něm zpívají všichni členové Jacksonovi rodiny youtu.be/0RZMRSRCF0I Michael zpívá také v písni Mind is The Magic pro slavné kouzelnické duo Sigfied a Roy, jejíž je spoluautor. Dostává 31 ocenění za své počiny v hudbě, tanci, videu a humanitární činnosti...

At 3rd Annual Soul Train Awards in 1989 is Michael Jackson called the "King of Pop, Rock and Soul" for the first time by Elizabeth Taylor. youtu.be/b1ZzxLsE7b8

Michael Jackson patří mezi několik celebrit, které několik let velice pomáhají a bojují za plnohodnotný život pro Ryana Whitea, ale i pro ostatní, kteří mají AIDS. Ryan byl při krevní transfůzi, stejně jako mnoho jiných lidí v té době, nakažen virem HIV. Poté byl vyhozen ze školy, aby nemohl ohrozit ostatní a jeho jeho případ tak vzbudil velkou pozornost médií. Michael Ryanovi umožňuje trávit čas v Neverlandu a daruje mu i auto. V roce 1990 osmnáctiletý Ryan umírá. Michael mu věnuje píseň Gone Too Soon. Americký kongres nakonec, krátce po Ryanově smrti, schválí právní předpis pro péči o nemocné s AIDS (pojmenovaném po Ryanovi). Naposledy byl tento dokument upraven B. Obamou 30.10.2009 za přítomnosti Ryanovi matky.

V roce 1990 získává Michael 11 různých ocenění, např. za nejoblíbenějšího baviče, zpěváka a nejprodávanějšího umělce dekády, za píseň You Were There (složenou speciálně pro 60th Anniversary TV Speciál Sammyho Davise) youtu.be/IjmalHcQh54, nejlepší video (Leave Me Alone) a humanitární činnost. Dokonce vzniká nová cena za úspěchy (od BMI) pojmenovaná jeho jménem a on je první, kdo jí dostává. Jednu z cen mu v Bílém Domě předává prezident Bush.

V březnu 1991 se Michael účastní předávání Oskarů společně s Madonnou. Ve stejný měsíc podepisuje se Sony Music Entertainment jedinečnou smlouvu. Byl to kontrakt na miliardu dolarů za 6 nových alb a několik filmů.

V roce 1991 MJ zakládá společnost MJJ Productions, která má na starosti jeho obchodní a finanční záležitosti. Alba z let 1991 až 2001 jsou označeny touto nálepkou. Vzniká také společnost MJJ Ventures Inc., která se soustřeďuje na produkci videí.

V listopadu 1991 vychází Michaelu Jacksonovi album Dangerous. Patří mezi 20 nejprodávanějších alb v historii - jen za první měsíc se na světě prodá cca 12 milionů kusů, což se v historii ještě nikomu s žádnou deskou nepodařilo. Ze 14 písní jich 8 vyšlo jako singl. Píseň Will You Be There se stává soundtrackem k filmu Free Willy. Videoklip k Black or White je složen ze dvou částí a ačkoliv je jeho druhá část některými lidmi kritizována pro sexuální a násilné scény, naopak velice přispěje k celosvětovému povědomí o rasové rovnosti a o síle zničit předsudky. Je to Michaelova nejúspěšnější píseň v 90. letech a obsahuje nejnovější efekty morfování.

V půli listopadu 1991 pak Michael předvádí nádherné vystoupení s písněmi Black Or White a Will You Be There na 10. výročí MTV v Santa Monice (Californie).  youtu.be/zxKvN44wGqg

Stále občas randí s Brooke Shields. Pojí je velmi hluboké přátelství a porozumění. youtu.be/25W3Fz2Ut60 Brooke později přiznala, že si jí Michael chtěl vzít, ale ona se ještě nechtěla vázat a jejich přátelství pro ni bylo důležitěší. Brzy poté se však se jejich cesty už nadobro rozcházejí.

Michael zakládá organizaci Heal the World, která si za cíl vytýčuje hájit práva dětí po celém světě a má rovněž sloužit ekologii, která je nutná pro přežití dalších generací. Organizace pak za přibližně 12 let své existence poskytuje obrovské množství finanční a jiné individuální pomoci potřebným, jedincům i organizacím. MJ kromě toho dlouhodobě podporuje 39 charitativních organizací (za což je zapsán v Guinessově knize rekordů) a osobně dohlíží na jejich činnost. Na charitu věnuje za svůj život asi 750 milionů dolarů! (Výčet jeho aktivit: www.mjfancommunity.com/human.htm

Feb 3rd 1992, Michael's speech announcing the Dangerous tour at the Pepsi press conference:
"The only reason I'm going on tour is to raise for the newly formed, 'Heal The World', an international children's charity, that I'm spearheading to assist children and the ecology. My goal is to gross $100 million by Christmas, 1993. I urge every corporation and individual who cares about this planet and the future of the children, to help raise money for the HTW charity. The Heal The World Foundation will contribute funds to pediatric aids in honor of my friend, Ryan White.

I'm looking forward to this tour, because it will allow me to devote time to visiting children all around the world, as well as to spread the message of the global love, in the hopes that others too will be moved to do their share to heal the world. Thank you for coming. I love you very much."♥

 

V půlce února 1992 navštěvuje Senegal v Africe. Je uvítán nápisy "Welcome Home", korunován jako jejich král - "King Sani" a je neustále obklopen davem nadšených dětí i dospělých youtu.be/V5h_alNBfx4.

V červnu roku 1992 začíná první část turné Dangerous a končí v prosinci 1992. Veškeré výtěžky z celého turné Dangerous Michael věnuje nadaci Heal The World a dalším dobročinným organizacím. K turné vydává knihu Dancing the Dream, plnou jeho básní, úvah a fotografií.

V lednu 1993 Michael Jackson vystupuje v Californské Pasadeně o přestávce zápasu na Super Bowle, kde předvádí fantastickou směs svých největších hitů. Při refrénu We Are the World se pak celý stadion promění v koláž dětí z různých koutů světa a Michael upozorňuje, že nikdo na světě nesmí trpět... Při písni Heal The World z nového alba pak stadion zaplní stovky dětí, které se stanou součástí představení. Toto jeho vystoupení je dodnes považováno za nejlepší, jaké kdy bylo na Super Bowle předvedeno. youtu.be/ywRMES7oHnA Vystupuje také na inauguraci Billa Clintona, kde mj. vzpomíná na Ryana Whitea a žádá nového prezidenta o více prostředků na výzkum eliminace AIDS youtu.be/i1ej5gFO_Co

10.2.1993 proběhne rozhovor s Oprah Winfrey, který je vysílán živě přímo z Neverlandu. Sleduje jej 130 milionů diváků po celém světě (Oprah má nejvyšší sledovanost své talk show v historii). Jindy ostýchavý Michael, který nedá žádné rozhovory, zde poprvé otevřeně mluví o mnohých věcech týkajících se jeho života youtu.be/knkonHFygOM (české titulky, celkem 8 dílů).

V únoru 1993 Michael přebírá od své sestry Janet cenu Living Legend Award na 35. cenách Grammy. youtu.be/zUCDWyzfkhY youtu.be/M1S0G7Olp6k V květnu 1993 dostává od Guinessovy knihy rekordů Cenu za celoživotní úspěch a další ocenění. Během roku pak získává další ceny za nejlepší album, písně, videoklipy, hlas a svoji humanitární činnost, celkem 16 cen. Vydává VHS Dangerous, The Short Films.

Nechává si patentovat boty, díky kterým lze vytvořit antigravitační efekt (používá je při vystoupení na píseň Smooth Criminal).

Zpívá v písni Eddie Murphyho Whatzupwitu a také účinkuje v jeho videoklipu youtu.be/kMQ3jwqH_lU. Zpívá i doprovodné vokály v písni Yeah (obě z Murphyho alba Love´s alright).

V srpnu 1993, pod vlivem psychoaktivní drogy, kterou mu podal jeho otec, vznáší dvanáctiletý Jordan Chandler proti Michaelovi žalobu za sexuální zneužívání www.michaeljacksonforever.cz/obvineni-a-soud/obvineni-z-roku-1993/.

Policie oficiálně zahajuje vyšetřování případu, ale navzdory tomu Michael vyjíždí na další část turné, od srpna do prosince 1993. Je však pod extrémním psychickým tlakem a poslední koncerty musí být zrušeny. 69 koncertů turné Dangerous vidělo cca 3,5 mil lidí ve 24 zemích. V den jednoho z posledních koncertů umírá Michaelův dědeček Samuel a v den jeho pohřbu policie prohledává rodinný dům v Encinu. MJ poté v listopadu, především na popud dlouholeté přítelkyně Elizabeth Taylor, odjíždí do Anglie, aby se na londýnské klinice vyléčil ze závislosti na lécích na uklidnění a proti bolesti, které musí užívat. V Anglii mu zase pomáhá Elton John. Sotva se v prosinci vrátí zpět do USA, je nucen podrobit se policejní prohlídce svého těla, při které se hledají důkazy k Chadlerovu obvinění.

V roce 1993 slaví Michael poprvé ve svém životě Vánoce. youtu.be/Y2nIOTnz_-I Elizabeth Taylor se po 5ti letech, kdy k tomu Michaela přemlouvala, odhodlala umístit v Neverlandu vánoční výzdobou a pozvala Michaela ke stromečku. Čirá radost se mísí s pocitem viny za to, že dělá něco špatného. V noci potom kvůli tomu dokonce pláče - byl vychováván s tím, že nesmí Vánoce slavit. Nicméně Vánoce se potom stávají jeho oblíbeným svátkem.

Koncem roku 1993 Michael v televizi podává prohlášení o své nevině. Ačkoliv nikdy nebyl oficiálně obviněn a jeho právníci mají dostatek důkazů v jeho prospěch, v lednu 1994 nakonec souhlasí s tím, že jeho pojišťovna chlapci vyplatí peníze (částku se snaží tajit, hovoří se o 20 mil. dolarů), aby se předešlo zdlouhavým soudním tahanicím. Jordanova rodina je spokojená a Michael doufá, že už bude mít klid. Někteří lidé si však uvědomili, že by z něj mohli také dostat peníze a tak se na něho následně snáší cca 50 - 60 žalob ročně, většinou za padělání písní nebo otcovství. Vždy jsou však staženy před tím, nežli se mají dostat k soudu. V prosinci MJ ale o 20 mil. dolarů žaluje také Marcel Avram, propagátor jeho turné Dangerous, a to za porušení smlouvy, protože mu prý při jejím podpisu byla zatajena Jacksonova kondice. Agentura Reuters po novém roce oznamuje, že Chandlerův popis Michaelova těla nesouhlasí se skutečností.

V únoru 1994 se v Las Vegas se svými rodiči a po boku Lisy Marie Presleyové účastní "The Jackson Family Honours" a předává ceny Berry Gordymu a Elizabeth Taylorové youtu.be/nw0byRCIJ6E, youtu.be/AtA-NLFhdns. V dubnu 1994 Michael dostává cenu Caring for Kids, kterou volí děti.

Svým synovcům tvořícím skupinu 3T věnuje píseň Why, která se jim velmi líbí. Nazpívá ji s nimi a vystupuje i ve videoklipu youtu.be/JgolYfq4xvI. Následující rok nazpívá doprovodné vokály i k jejich další písni I Need You.

16. května 1994 se žení s Lisou Marií Presleyovou, dcerou Elvise Presleyho youtu.be/50IqKvEgP6s. Poznali se kdysi na vystoupení Jackson 5, kam Lisu bral její otec. Po mnoha letech se potkávají znovu a jsou dlouhou dobu v kontaktu. Lisa Michaela podporuje v těžkých chvílích a často se vídají. Berou se (3 týdny poté, co se Lisa rozvedla svým prvním manželem, se kterým však byla už půl roku odloučená) potají v Dominikánské republice a světu to oznamují až o téměř 2 měsíce později. Díky Lise získal Michael zpět ztracenou energii a jeho tvář se opět rozzářila. Lisa i po mnoha letech zase tvrdí, že se nikdy v životě necítila tak úžasně, jako tenkrát.

7.9.1994 zahajují 11. ceremoniál předávání cen MTV v New Yorku polibkem. Nějakou dobu jsou spolu moc šťastní, žijí v Lisině domě nebo cestují po světě. Michael Lisu přivedl k charitě a má radost, že s ním sdílí jeho nadšení..

V roce 1995 pak Michaelovi vychází dvojalbum HIStory. Na jednom cd jsou jeho největší hity, na druhém zcela nové písně (nápad Sony). Michael zde kromě zpěvu poprvé hraje i na kytary, klávesy, bicí a bubny. HIStory se stává nejvíce prodávaným dvojalbem v historii a i mezi normálními alby se řadí mezi nejprodávanější kusy.

Pilotní singl Scream je velmi úspěšným duetem se sestrou Janet (získává 11 nominací na MTV video music awards - více, než jakékoli jiné video, a získává cenu za nejlepší taneční video, nejlepší choreografii a nejlepší uměleckou režii a cenu Grammy), Childhood zase vychází jako soundtrack k filmu Free Willy 2.

Na konci roku 1995, po zkoušce na představení pro HBO One Night Only s mimem Marceauem, se Michael zhroutí se srdeční slabostí a ve velmi vážném stavu zahrnující i rozvrat vnitřního prostředí, zapříčiněném infekcí a především dehydratací, je převezen do nemocnice, kde musí týden pobýt. Tři dny je v ohrožení života. Je to v době, kdy už se jeho manželství s Lisou rozpadá. V nemocnici se také pohádají (Lisa se zlobí, že Michael pořád pracuje, i tehdy, když mu je špatně) a poté i rozejdou. Lisa postupně přiznala, že ho chtěla mít pro sebe a svou rodinu, ale on tu byl pro všechny. Moc si přál děti, ale ona viděla, že by to při tomhle životním stylu nezvládali a tak se chtěla ujistit, zda jejich vzah vydrží, což Michaela mrzelo. Byl zvyklý, že je hned vše po jeho a neposlouchal příliš Lisiny rady. Počáteční jednota se změnila v boj o moc. Lisa si myslela, že s ní Michael manipuluje a až později pochopila, že se jen snažil přežít v showbyznise, kde si musí některé věci prosadit a přitom neví, komu může věřit. Začátkem roku 1996 se Lisa s Michaelem rozvádí a oba jsou z toho hodně zničení. Po několika měsících se však udobří.

Na konci dubna 1996 se Michael objevuje v Californii na závěrečném přestavení hry Sisterella, kterou produkuje. Doprovází jej Debbie Rowe, zdravotní sestra jeho dermatologa a dobrá přítelkyně, která mu je dlouhá léta oporou ve zvládání problémů spojených s vitiligem. Ke konci jeho manželství s Lisou mu opakovaně nabízí, že s ním bude mít děti. O to první však přijde.

V září 1996 začíná v Praze první část turné History (končí v prosinci).

V listopadu 1996 se Michael Jackson v Austrálii účastní premiéry svého krátkého (40min) filmu Ghosts youtu.be/k-d1-KW37YI (v Guinessově knize rekordů z roku 2002 je zapsán jako nejdelší hudební video), jehož spoluautorem je Stephen King. Ghosts představuje odraz společnosti, kde strach z neznámého vede k sebezničující nenávisti a ten, kdo se pozorně dívá, pochopí, že je to podobenství o pohledu veřejnosti na Michaela. MJ zde hraje 5 různých postav a film obsahuje nejmodernější a fascinující počítačové efekty. Včetně ceny za tento film získává MJ roce 1996 22 nejrůznějších ocenění.

pokračování

 in February 2010, the children accepted a Grammy Award for lifetime achievement on his behalf.